/VIDEO/ Cantina socială din Rîșcani prinde viață. Utilaje noi și condiții moderne pentru beneficiari

Citește și:

Cantina Centrului Multifuncțional „Renaștere” din Rîșcani intră într-o nouă etapă. Grație suportului Uniunii Europene, spațiul va fi complet modernizat până pe 25 august, iar bucătarii și beneficiarii se vor bucura de utilaje performante și condiții mult mai bune.

MIHAI CEBAN, administrator companie de construcții: ”Lucrările vor fi efectuate conform devizului, vor fi făcute lucrări de reparație a pardoselii, deci va fi schimbată teracota, vor fi zugrăviți pereții, instalate jaluzele la geamuri, ceva din utilaj va fi procurat, chiuvete, aragaz, ceva mai performant, pentru că este nevoie pentru mai multe persoane. S-a respectat programul de lucru, nu au fost abateri, nu au fost rețineri, am găsit un dialog comun inclusiv și cu domnul director și cu finanțatorii ca lucrările să nu fie stopate din careva motive neîntemeiate.„

GALINA MOFTULEAC, șefa gospodăriei: ”Din primele schimbări, nouă ne-au pus aparat de aer condiționat la bucătărie, mereu era cald, insuportabil, acum vom avea răcoare, bine și confortabil, pereții au schimbat culoarea, plăcută, bine și pentru noi și pentru beneficiari, curat, frumos și confortabil, gresia mare, frumoasă, dar și profesională, le va fi mult mai ușor bucătarilor. Când va fi schimbată (n.r gresia) va fi foarte ușor pentru un bucătar, cuptorul este foarte bun, vor putea coace mai ușor.„

- Advertisement -

Primele schimbări au fost deja simțite. Beneficiarii spun că atmosfera s-a schimbat radical.

”De patru ori pe zi primim mâncare. Eu de șapte ani sunt aici și știu, tare greu înainte era, acum de când este domnul Valentin este foarte bine și producție, reparație peste tot, curat.„

”Da, la oră ne cheamă la masă, care nu pot, li se aduce în cameră.„

Suma totală a proiectului este de peste 350.000 lei, echivalentul a 18 mii de euro.

RAFAL CHIBOWSKI, director de țară People in Need: ”Cred că, arată bine și sunt multe lucruri care vor veni, deci sunt foarte fericit de rezultat. Am avut discuții scurte cu beneficiarii, ei de-asemenea au văzut schimbările și rezultatele, ei apreciază efectele renovării și deja încearcă să se acomodeze, pentru a folosi pe deplin beneficiile cantinei, este o versiune nouă.„

Modernizarea este realizată de AO „Inima Nordului” în cadrul unui proiect finanțat de Uniunea Europeană și implementat de People in Need Moldova, în parteneriat cu Ministerul Muncii și Protecției Sociale și Agenția Teritorială de Asistență Socială Nord.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Tânăr reținut la Bălți după ce a încercat să înșele o femeie de 89 de ani prin schema „ruda implicată în accident”

Un tânăr de 20 de ani a fost reținut de polițiștii și procurorii din Bălți, fiind suspectat de implicare...

/FOTO/ Amenzi de peste 25 de mii de lei aplicate de inspectorii de mediu din Bălți. Prejudicii de aproape 69 de mii de lei...

Inspectorii de mediu din Bălți au desfășurat recent acțiuni de verificare și control în teritoriu pentru a monitoriza respectarea...
  sursa: cursbnm.md