/VIDEO/ În Republica Moldova, adolescenții și bătrânii sunt cei mai expuși riscului de suicid

Citește și:

În fiecare an, peste 700.000 de oameni își pun capăt zilelor la nivel global, potrivit Organizației Mondiale a Sănătății.

ALEXANDRU SECRIERU, șef Centrul Comunitar Sănătate Mintală: ”Cea mai frecventă cauză de suicidul din practica mea din ultimii ani este la moment, factorul social, războiul care se duce în Ucraina, sărăcia, factorii demografici, migrația. Populația începe a folosi alcool, începe a se droga și aici apare altă problemă, ca dependențele de substanțele psiho-active, fiindcă se știe, cu cât sunt mai mulți consumatori de substanțe psihoactive, cu atât situația în societate este mai stresantă și este mai tensionată.„

Republica Moldova nu face excepție. Cele mai vulnerabile categorii sunt adolescenții și persoanele vârstnice.

- Advertisement -

ALEXANDRU SECRIERU, șef Centrul Comunitar Sănătate Mintală: ”Cel mai vulnerabil cu părere de rău, grupul de vârstă este, persoanele care nu sunt apreciate în viață, astea-s adolescenții și cu părere de rău, bătrânii care sunt lăsați în majoritatea cazurile, ei sunt solitari, condițiile de trai sunt grele și a crescut rata de suicid în rândurile persoanelor vârstnice.„

Specialiștii atrag atenția că prevenirea suicidului începe cu sprijin emoțional și ghidaj pentru tineri, dar și cu o mai bună integrare socială a vârstnicilor.

ALEXANDRU SECRIERU, șef Centrul Comunitar Sănătate Mintală: ”Noi trebuie să învățăm adolescenții cum să-i introducem, să-i ghidăm, pentru a deveni maturi, pentru a intra într-o viață matură, fiindcă în față lor se deschid mai multe orizonturi și trebuie să fie niște responsabilități față de dânșii și față de ceilalți.

În situații de criză cetățenii pot apela 24/7, la linia de încredere 080080022, pentru suport psihoemoțional.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Tânăr fără permis și în stare de ebrietate, implicat într-un accident cu o mașină de poliție la Sîngerei. Autospeciala, vandalizată ulterior

Un tânăr de 18 ani din localitatea Mărinești, raionul Sîngerei, este cercetat de polițiști după ce a fost implicat...

Tenisul feminin din Republica Moldova revine în Grupa a II-a a Billie Jean King Cup după 25 de ani

Echipa feminină de tenis a Republicii Moldova a obținut una dintre cele mai importante performanțe din ultimele decenii, reușind...
  sursa: cursbnm.md