Un bărbat din nordul țării, lider al fostului Partid „Șor”, condamnat la cinci ani de închisoare

Citește și:

Judecătoria Chișinău, sediul Buiucani, a pronunțat sentința în cazul a doi foști președinți ai oficiilor teritoriale ale Partidului „Șor” din Soroca și Cimișlia. Aceștia au fost condamnați la câte cinci ani de închisoare pentru complicitate la finanțarea ilegală a partidului de către un grup criminal organizat.

Un bărbat din nordul țării, președintele Oficiului Teritorial Soroca al fostului Partid Politic „Șor”, împreună cu omologul său din Cimișlia, au fost condamnați la câte cinci ani de închisoare cu executare în penitenciar de tip semiînchis. Decizia a fost pronunțată de Judecătoria Chișinău, sediul Buiucani, la data de 1 octombrie.

Pe lângă pedeapsa privativă de libertate, cei doi au fost privați de dreptul de a ocupa funcții ce țin de organizarea contabilă și financiară în cadrul partidelor politice, precum și de a fi membri ai partidelor, pentru o perioadă de patru ani.

- Advertisement -

Instanța a dispus, de asemenea, confiscarea sumei de 9,7 milioane de lei de la liderul organizației teritoriale din Soroca și a aproximativ trei milioane de lei de la cel din Cimișlia.

Întrucât inculpații nu s-au prezentat la pronunțarea sentinței, măsura preventivă de a nu părăsi țara le-a fost înlocuită cu arestul preventiv, iar aceștia au fost dați în căutare internațională.

Potrivit Procuraturii Anticorupție, în colaborare cu CNA și SIS, cei doi au acceptat cu bună știință finanțarea partidului de către un grup criminal organizat în perioada iulie – octombrie 2022, în valoare totală de aproximativ 12,7 milioane de lei. Banii au fost utilizați pentru organizarea protestelor și pentru plata salariilor „în plic” membrilor oficiilor teritoriale.

Inculpații și-au negat vina pe parcursul procesului. Sentința poate fi atacată cu apel la Curtea de Apel Centru, în termen de 15 zile.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Tragedie pe traseul R6: Doi polițiști de patrulare au murit după ce au fost izbiți de o mașină în Grigorăuca. Șoferul ar fi adormit...

Cei doi polițiști de patrulare loviți în plin de un autoturism pe traseul R6, în localitatea Grigorăuca, raionul Sîngerei,...

Doi polițiști, loviți violent de un automobil la Sîngerei. Sunt în stare extrem de gravă

Un grav accident s-a produs în după-amiaza zilei de astăzi pe traseul R6, în satul Grigorăuca din raionul Sîngerei....
  sursa: cursbnm.md