Peste 3 800 de încălcări rutiere în weekend. Zeci de șoferi prinși băuți la volan

Citește și:

Inspectoratul Național de Securitate Publică a prezentat sinteza intervențiilor din weekend, iar datele arată o situație alarmantă pe drumurile din țară. În doar două zile, polițiștii au documentat peste 3 800 de încălcări ale regulamentului circulației rutiere.

Potrivit INSP, cele mai frecvente abateri au fost:

– 67 de șoferi au fost trași pe dreapta fiind depistați sub influența alcoolului sau a substanțelor narcotice;

- Advertisement -

– 1 646 de conducători auto au fost surprinși la volan cu viteză excesivă;

– 785 de șoferi nu au respectat indicatoarele de prioritate sau semnalele semafoarelor;

– 174 de persoane conduceau fără revizia tehnică efectuată sau fără polița RCA;

– 526 de șoferi au oprit în locuri interzise;

– 102 conducători auto au fost sancționați pentru neacordarea priorității pietonilor;

– 490 au fost amendați pentru necuplarea centurii de siguranță sau pentru vorbit la telefon în timpul șofatului;

– 32 de persoane au fost surprinse conducând fără drept de a șofa.

În total, polițiștii au intervenit în 2 109 solicitări primite prin Serviciul Unic 112.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Percheziții într-un dosar de trucare a licitațiilor la Taraclia. Președintele raionului și alți doi funcționari, vizați de CNA

Ofițerii Centrului Național Anticorupție (CNA), în comun cu procurorii Procuraturii municipiului Cahul, desfășoară percheziții într-un dosar penal ce vizează...

Cod galben de caniculă în Republica Moldova. Recomandările IGSU pentru populație

Inspectoratul General pentru Situații de Urgență (IGSU) avertizează populația să respecte măsurile de protecție pe fondul temperaturilor ridicate prognozate...
  sursa: cursbnm.md