Peste 3 800 de încălcări rutiere în weekend. Zeci de șoferi prinși băuți la volan

Citește și:

Inspectoratul Național de Securitate Publică a prezentat sinteza intervențiilor din weekend, iar datele arată o situație alarmantă pe drumurile din țară. În doar două zile, polițiștii au documentat peste 3 800 de încălcări ale regulamentului circulației rutiere.

Potrivit INSP, cele mai frecvente abateri au fost:

– 67 de șoferi au fost trași pe dreapta fiind depistați sub influența alcoolului sau a substanțelor narcotice;

- Advertisement -

– 1 646 de conducători auto au fost surprinși la volan cu viteză excesivă;

– 785 de șoferi nu au respectat indicatoarele de prioritate sau semnalele semafoarelor;

– 174 de persoane conduceau fără revizia tehnică efectuată sau fără polița RCA;

– 526 de șoferi au oprit în locuri interzise;

– 102 conducători auto au fost sancționați pentru neacordarea priorității pietonilor;

– 490 au fost amendați pentru necuplarea centurii de siguranță sau pentru vorbit la telefon în timpul șofatului;

– 32 de persoane au fost surprinse conducând fără drept de a șofa.

În total, polițiștii au intervenit în 2 109 solicitări primite prin Serviciul Unic 112.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Cum să vă plimbați animalele de companie în siguranță pe timp de caniculă

Temperaturile ridicate din sezonul estival pot reprezenta un pericol nu doar pentru oameni, ci și pentru animalele de companie....

Patru medalii pentru Republica Moldova la Olimpiada Balcanică de Matematică pentru Juniori

Lotul olimpic al Republicii Moldova a obținut două medalii de argint și două medalii de bronz la Olimpiada Balcanică...
  sursa: cursbnm.md