Inspectoratul Național de Securitate Publică a prezentat sinteza intervențiilor din weekend, iar datele arată o situație alarmantă pe drumurile din țară. În doar două zile, polițiștii au documentat peste 3 800 de încălcări ale regulamentului circulației rutiere.
Potrivit INSP, cele mai frecvente abateri au fost:
– 67 de șoferi au fost trași pe dreapta fiind depistați sub influența alcoolului sau a substanțelor narcotice;
– 1 646 de conducători auto au fost surprinși la volan cu viteză excesivă;
– 785 de șoferi nu au respectat indicatoarele de prioritate sau semnalele semafoarelor;
– 174 de persoane conduceau fără revizia tehnică efectuată sau fără polița RCA;
– 526 de șoferi au oprit în locuri interzise;
– 102 conducători auto au fost sancționați pentru neacordarea priorității pietonilor;
– 490 au fost amendați pentru necuplarea centurii de siguranță sau pentru vorbit la telefon în timpul șofatului;
– 32 de persoane au fost surprinse conducând fără drept de a șofa.
În total, polițiștii au intervenit în 2 109 solicitări primite prin Serviciul Unic 112.
Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

