/FOTO/ Gimnaziul „Gheorghe Râșcanu” din Rîșcani a fost dotat cu mobilier școlar modern cu sprijinul Guvernului României

Citește și:

IP Gimnaziul „Gheorghe Râșcanu” din orașul Rîșcani a fost complet dotat cu mobilier școlar modern prin proiectul „Mobilier școlar pentru unități de învățământ din Republica Moldova”, implementat de Departamentul pentru Relația cu Republica Moldova (DRRM) și finanțat de Guvernul României. Inițiativa contribuie la modernizarea procesului educațional și la crearea unui mediu de învățare sigur și adaptat necesităților actuale ale elevilor.

În cadrul programului, șapte săli de clasă ale gimnaziului au fost echipate integral cu mobilier nou: bănci ergonomice, scaune, dulapuri, mese pentru profesori și table moderne. Dotările respectă standarde europene și sunt gândite pentru a facilita confortul elevilor, implicarea lor activă în ore și desfășurarea eficientă a activităților didactice.

Noile dotări au fost inaugurate în cadrul unei ceremonii desfășurate în prezența reprezentanților DRRM, a primarului orașului Rîșcani, Victor Bogatico, a viceprimarului Denis Țurcanu, a administrației instituției, conduse de directoarea Ludmila Dugan, precum și a cadrelor didactice și elevilor.

- Advertisement -

Elevii au primit cu entuziasm mobilierul modern, menționând că acesta îi motivează să vină cu plăcere la școală și să participe activ la procesul educațional.

Prin această investiție, Guvernul României își reafirmă angajamentul de a sprijini educația de calitate în comunitățile din Republica Moldova. Proiectul de dotare a Gimnaziului „Gheorghe Râșcanu” reprezintă un exemplu concret al colaborării eficiente dintre instituțiile din România și Republica Moldova și un pas important către îmbunătățirea condițiilor de învățare pentru generațiile actuale și viitoare.

Acțiunea contribuie la consolidarea legăturilor dintre comunitățile de pe ambele maluri ale Prutului și demonstrează că investiția în educație este, în primul rând, o investiție în viitor.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Doi polițiști, loviți violent de un automobil la Sîngerei. Sunt în stare extrem de gravă

Un grav accident s-a produs în după-amiaza zilei de astăzi pe traseul R6, în satul Grigorăuca din raionul Sîngerei....

/VIDEO/ „Nu lăsați mâinile în jos”. Povestea unui bărbat care a învins tuberculoza și îndeamnă oamenii să urmeze tratamentul până la capăt

Un bărbat din raionul Șoldănești diagnosticat cu tuberculoză povestește cum a reușit să învingă boala. El a aflat despre...
  sursa: cursbnm.md