Mai multe cartiere din Bălți au rămas fără apă din cauza unei avarii la apeduct

Citește și:

Mai multe cartiere din municipiul Bălți au rămas fără apă potabilă, în urma unei avarii produse la apeductul Soroca–Bălți. Incidentul a avut loc pe 2 ianuarie, în jurul orei 12:30, când au fost oprite pompele din municipiul Soroca.

În consecință, în unele microcartiere alimentarea cu apă a fost sistată complet, iar în altele s-a înregistrat presiune scăzută. Deși, în cursul serii, a fost repornită una dintre pompe, alimentarea cu apă nu a putut fi restabilită integral.

Potrivit Acva-Nord și Regia Apă-Canal-Bălți, lucrările de intervenție și remediere continuă și astăzi, 3 ianuarie, iar reluarea alimentării cu apă este planificată treptat, pe parcursul zilei.

- Advertisement -

Pentru a asigura populația cu apă potabilă, a fost organizată distribuirea apei cu autocisterne la următoarele adrese:
– str. Hotinului, 36 (scara a 2-a);
– str. Pușkin, 47;
– str. Malinovski, 37 (restaurantul „Aurica”);
– str. B. Glavan, 35.

Reprezentanții Regia Apă-Canal-Bălți și-au cerut scuze pentru disconfortul creat și au îndemnat locuitorii să consume rațional apa până la restabilirea completă a alimentării.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Tragedie pe traseul R6: Doi polițiști de patrulare au murit după ce au fost izbiți de o mașină în Grigorăuca. Șoferul ar fi adormit...

Cei doi polițiști de patrulare loviți în plin de un autoturism pe traseul R6, în localitatea Grigorăuca, raionul Sîngerei,...

Doi polițiști, loviți violent de un automobil la Sîngerei. Sunt în stare extrem de gravă

Un grav accident s-a produs în după-amiaza zilei de astăzi pe traseul R6, în satul Grigorăuca din raionul Sîngerei....
  sursa: cursbnm.md