/FOTO/ Lucrările la Podul de Flori Ungheni – Zagarancea au fost reluate

Citește și:

Odată cu ameliorarea regimului termic, lucrările pe șantierul Podului de Flori de la Ungheni – Zagarancea au fost reluate, în limita condițiilor specifice sezonului rece. Constructorul este mobilizat pe ambele maluri ale Prutului cu utilaje specializate, inclusiv macara, cilindru compactor, autogreder, autobasculante și buldoexcavatoare. Despre aceasta au anunțat Direcția Regională de Drumuri și Poduri Iași pe pagina de facebook.

Pe malul românesc se execută lucrări de armare și cofrare a zidului de gardă la culeea C1.

Pe malul moldovenesc sunt în desfășurare lucrări de umpluturi la culeea C2, precum și umpluturi, cofrare și armare pentru elevația pilei P2.

- Advertisement -

Concomitent, pe șantier au început să fie recepționate elementele tablierului metalic, etapă importantă în procesul de construcție a podului.

Reamintim că lucrările la Podul de Flori Ungheni – Zagarancea au demarat la 26 aprilie 2025, proiectul fiind parte a Autostrăzii A8 Târgu Mureș – Iași – Ungheni.

Antreprenorul general este NESS PROJECT EUROPE. Termenul de execuție a lucrărilor este de 18 luni, iar garanția oferită pentru lucrări este de 10 ani.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Tragedie pe traseul R6: Doi polițiști de patrulare au murit după ce au fost izbiți de o mașină în Grigorăuca. Șoferul ar fi adormit...

Cei doi polițiști de patrulare loviți în plin de un autoturism pe traseul R6, în localitatea Grigorăuca, raionul Sîngerei,...

Doi polițiști, loviți violent de un automobil la Sîngerei. Sunt în stare extrem de gravă

Un grav accident s-a produs în după-amiaza zilei de astăzi pe traseul R6, în satul Grigorăuca din raionul Sîngerei....
  sursa: cursbnm.md