Astăzi se împlinesc patru ani de la declanșarea războiului din Ucraina, un conflict care a schimbat cursul istoriei în regiune și a marcat profund milioane de vieți.
Cu această ocazie, președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a transmis un mesaj de solidaritate și recunoștință față de poporul ucrainean.
„În zorii unei zile care a schimbat istoria, Ucraina a ales să reziste. Și a rămas în picioare. Dârzenia poporului ucrainean este o lumină pentru întreaga lume liberă.
Ne înclinăm în fața memoriei celor care și-au pierdut viața în cei patru ani de război. Împărtășim durerea celor care au pierdut pe cineva drag. Purtăm în amintire suferința celor care au fost răniți sau au fugit din calea armelor. Nu uităm chinul prizonierilor de război torturați și umiliți în captivitate.
Vom fi mereu recunoscători ucrainenilor pentru că au apărat pacea și libertatea noastră și a întregii Europe. Ucraina merită o pace dreaptă. Iar noi vom sprijini Ucraina cu solidaritate neștirbită”, a declarat Maia Sandu.





Războiul din Ucraina a început la 24 februarie 2022. De la începutul invaziei ruse, mii de oameni și-au pierdut viața, milioane au fost nevoiți să-și părăsească locuințele, iar orașe întregi au fost distruse. Republica Moldova a fost una dintre țările care au oferit sprijin refugiaților ucraineni și a condamnat constant agresiunea împotriva statului vecin.
Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

