Polițiștii și procurorii din municipiul Bălți au documentat o tentativă de escrocherie comisă în privința unui bărbat de 76 de ani, care a fost convins de infractori să retragă o sumă mare de bani sub pretextul protejării economiilor sale.
Potrivit oamenilor legii, în urma măsurilor speciale de investigație și a acțiunilor procesual-penale, s-a stabilit că persoane necunoscute, acționând în grup organizat, au contactat telefonic victima.
Escrocii s-au prezentat drept angajați ai poliției și ai unei instituții bancare și i-au comunicat bărbatului că o persoană ar fi încercat să retragă bani din contul său în baza unei procuri false. Sub acest pretext, aceștia l-au convins să retragă din bancă 33 600 de lei și 18 710 euro, pentru a-i „plasa într-un cont sigur”.
În noaptea de 3 martie, în jurul orei 01:15, victima a transmis banii unei femei în vârstă de 34 de ani.
La scurt timp, polițiștii au intervenit și au reținut suspecta în flagrant, având asupra sa întreaga sumă de bani. Femeia a fost reținută pentru 72 de ore și se află în izolatorul de detenție provizorie.
Pe acest caz a fost inițiat un proces penal, iar acțiunile de urmărire penală continuă pentru stabilirea tuturor persoanelor implicate în schemă.
Autoritățile reamintesc cetățenilor că poliția și instituțiile bancare nu solicită niciodată telefonic transmiterea banilor sau a datelor bancare.
Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

