Pescuitul pe Nistru, limitat temporar între Naslavcea și lacul Dubăsari

Citește și:

Agenția de Mediu a emis un ordin privind limitarea dreptului la pescuit în fluviul Nistru, în scopul protejării sănătății populației.

Potrivit documentului, pescuitul sportiv, amator și de agrement este limitat pe sectorul fluviului de la satul Naslavcea până la lacul de acumulare Dubăsari, inclusiv. Restricția se aplică în perioada 13 martie – 1 aprilie 2026.

Decizia a fost luată în baza prevederilor Legii privind fondul piscicol, pescuitul și piscicultura, precum și în conformitate cu atribuțiile Agenției de Mediu.

- Advertisement -

Autoritățile menționează că respectarea prevederilor ordinului va fi monitorizată de Inspectoratul pentru Protecția Mediului.

În cazul nerespectării restricțiilor, persoanele care vor încălca prevederile ordinului vor fi trase la răspundere conform legislației în vigoare.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Mai mulți călători, depistați la Aeroportul Chișinău cu bunuri nedeclarate autorității vamale

Funcționarii postului vamal Aeroport Internațional Chișinău au documentat mai multe cazuri de transportare a bunurilor nedeclarate, depistate în urma...

Republica Moldova marchează Ziua Funcționarului Public

În fiecare an, la data de 23 iunie, în Republica Moldova este marcată Ziua funcționarului public, o sărbătoare dedicată...
  sursa: cursbnm.md