Șoferi drogați depistați la Bălți și în nordul țării

Citește și:

În weekend, polițiștii Inspectoratului Național de Securitate Publică (INSP) au documentat peste 30 de cazuri de consum de droguri, inclusiv mai mulți șoferi depistați sub influența substanțelor interzise, în special în nordul țării.

La Dondușeni, un bărbat de 36 de ani a fost prins la volanul unui automobil de marca Hyundai, fiind testat pozitiv la marijuana. La Soroca, un șofer de 30 de ani, aflat la volanul unui Opel, a fost depistat pozitiv la PVP, cunoscută și sub denumirea de „sare”.

Un caz similar a fost înregistrat și în municipiul Bălți, unde un conducător auto de 30 de ani, care se afla la volanul unei Skoda, a fost testat pozitiv la marijuana.

- Advertisement -

Totodată, în raionul Strășeni, doi șoferi, în vârstă de 23 și 44 de ani, au fost depistați conducând sub influența substanțelor narcotice, inclusiv marijuana și medicamente psihotrope.

Pe lângă aceste cazuri, polițiștii au documentat peste 25 de persoane consumatoare de droguri în municipiile Chișinău, Bălți și alte raioane ale țării. În unele situații, au fost depistate substanțe de tip PVP și dispozitive artizanale utilizate pentru consum.

Toate cazurile sunt investigate conform legislației în vigoare, iar persoanele vizate riscă sancțiuni.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Cum să vă plimbați animalele de companie în siguranță pe timp de caniculă

Temperaturile ridicate din sezonul estival pot reprezenta un pericol nu doar pentru oameni, ci și pentru animalele de companie....

Patru medalii pentru Republica Moldova la Olimpiada Balcanică de Matematică pentru Juniori

Lotul olimpic al Republicii Moldova a obținut două medalii de argint și două medalii de bronz la Olimpiada Balcanică...
  sursa: cursbnm.md