BILANȚ: Șase cazuri noi de COVID-19 în Moldova

Citește și:

Numărul bolnavilor cu COVID-19 este în creștere. Încă șase cauri de coronavirus a fost confirmat de autorități.

Potrivit directorului ANSP, Nicolae Furtună, în ulimele 24 ore, au fost testate 63 de probe, dintre care șase au rezultat pozitiv.  Trei cazuri sunt de import și trei cu transmitere locală. 

Potrivit datelor oficiale, în total au fost înregistrați 36 de cazuri de infecție cu COVID-19, dintre care unul a fost externat, iar altul se simte mai bine și ar putea fi externat în următoarele zile. Astfel, bilanțul infectaților în prezent e de 34 de persoane. 

- Advertisement -

Ministra sănătății Viorica Dumbrăveanu a precizat că instituțiile medicale sunt pregatite sa intereneze pacientii, la spitalul Toma Ciorbă sunt disponibile 160 de locuri, dintre care 65 pentru persoanele infectate. Totodată a fost activizat spitalul Ministerului Sănătății nr.2

Primul caz de infectare cu noul tip de coronavirus a fost confirmat în ţara noastră în data de 7 martie, este vorba despre o femeie revenită din Italia.  

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Ziua Universală a Iei, sărbătorită pe 24 iunie. Simbol al patrimoniului cultural și al tradițiilor autentice

Pe 24 iunie este marcată Ziua Universală a Iei, o sărbătoare dedicată uneia dintre cele mai valoroase piese ale...

Fostul director adjunct al SIS, Alexandru Balan, a rămas fără cetățenia Republicii Moldova

Fostul director adjunct al Serviciului de Informații și Securitate (SIS), Alexandru Balan, a rămas fără cetățenia Republicii Moldova. Decretul...
  sursa: cursbnm.md