Accesul în locurile publice, interzis în RM. Guvernul implică soldații în lupta cu COVID-19

Citește și:

Gata cu întâlnirile la stațiile PECO, terenuri de joacă și plimbările în parcuri. Autoritățile vor restricționa la maxim deplasările în orașe, iar militarii Armatei Națională vor patrula străzile și locurile publice, alături de polițiști.

Anunțul a fost făcut de către prim-ministrul Republicii Moldova, Ion Chicu după ședința Comisiei Situații Excepționale de astăzi. Prim-ministru a anunțat că începând cu 25 martie este limitată mișcarea populației în municipii, orașe și centre raionale pentru a preveni infecția cu coronavirus.

Totodată persoanele în etate vor fi obligate să stea acasă. Pensia, alimentele, medicamente, facturile, trec în grija asistenților sociali.

- Advertisement -

Iar în următoarele zile vom vedea în stradă, pe lângă polițiști, și militari ai Armatei Naționale.

https://www.facebook.com/GuvernulRepubliciiMoldova/videos/592421908016479/

 

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Tenisul feminin din Republica Moldova revine în Grupa a II-a a Billie Jean King Cup după 25 de ani

Echipa feminină de tenis a Republicii Moldova a obținut una dintre cele mai importante performanțe din ultimele decenii, reușind...

/METEO/ Cod galben de caniculă în centrul și sudul țării. Câte grade vor fi astăzi

Serviciul Hidrometeorologic de Stat anunță pentru ziua de 22 iunie vreme stabilă și temperaturi ridicate pe întreg teritoriul Republicii...
  sursa: cursbnm.md