CARANTINĂ în satul Braniște: Doi soți depistați pozitiv la COVID-19

Citește și:

Satul Braniște, din raionul Râșcani, a intrat în carantină după ce doi soți diagnosticați cu coronavirus au participat la o petrecere. Aceștia au revenit pe data de 15 martie din Franța, iar zilele trecute ar fi sărbătorit o zi de naștere împreună cu încă 15 persoane, printre care cinci copii.

Începând de aseară, la ora 19.00, în sat a fost instituit regimul de carantină, iar accesul în și spre comună a fost restricționat. Totodată, intrările în localitate sunt blocate de mașinile poliției.

Potrivit primarului, Vasile Rolinschi  în sat circulă o mașină a poliției care informează printr-un sistem audio locuitorii să evite deplasările prin localitate și să se autoizoleze la domiciliu.

- Advertisement -

Acum în localitate activează doar Centrul de Sănătate.

Potrivit datelor oferite de Ministerul Sănătății, în raionul Râșcani 206 persoane se află sub supraveghere medicală.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Lucrări de reparație la postul vamal Otaci. Călătorii sunt îndemnați să aleagă rute alternative

Serviciul Vamal informează că, pe parcursul zilei de astăzi, în zona postului vamal de frontieră Otaci se desfășoară lucrări...

Mai mulți călători, depistați la Aeroportul Chișinău cu bunuri nedeclarate autorității vamale

Funcționarii postului vamal Aeroport Internațional Chișinău au documentat mai multe cazuri de transportare a bunurilor nedeclarate, depistate în urma...
  sursa: cursbnm.md