/VIDEO/ Înfrățiți cu Cernăuțiul. Autoritățile locale din Bălți au pus temelia unui parteneriat cu regiunea din Ucraina

Citește și:

Nu doar preluăm practicile bune ale altor țări, dar și suntem un exemplu demn de urmat pentru străini. O delegație din Ucraina a vizitat municipiul Bălți. Membrii acesteia au anunțat că sunt interesați înntr-o colaborare cu bibliotecile din țara noastră, care sunt gestionate mai bine decât cele din regiunea Cernăuțiului. Oficialii și-au propus să preia această practică, dar și să pună temelia unor noi parteneriate, cu schimb de experiență, la nivel local.

ALEXEI VOLOȘIUC, președintele Departamentului Relații Internaționale, consiliul raional Cernăuți: „Am avut o pauză îndelungată în relațiile noastre, după ședința de aztăzi, cred că în acest an vom vedea primele proiecte de probă. Este vorba aici despre proiectele transfrontaliere, împreună și cu România. De asemenea am discutat despre posibilitatea de a participa în programul Strategiei Dunării.”

ALEXEI GRUȘCO, consilier, Consiliul regional Cernăuți: „Strategia pentru dezvoltarea Dunării presupune 11 direcții. Pregătindu-ne de această vizită, noi ne-am convins că avem ce vă propune și avem ce învăța de la voi. Vreau să spun că sun cointeresat să organizăm pentru bibliotecarii noștri deplasări la bilbiotecile din Bălți, ca ei să învețe cum trebuie să se lucreze. La unele subiecte, voi ne-ați depășit.”

Potrivil autorităților locale, colaborarea dintre Bălți și Cernăuți ar putea aduce rezultate frumoase, întrucât aceste două regiuni nu sunt legate doare istoric, dar și cultural.

NICOLAI GRIGORIȘIN, primar de Bălți: „Așa încât ne unește cu această regiune nu doar relațiile de rudenie, dar și istoria, ne unește granița, suntem la fel la suflet, astăzi sunt foarte mulțumit că am pus temelia în varianta de ciornă a planurile pentru viitor. Sunt sigur că în timpul apropiat că, împreună cu regiunea Cernăuțiului vom elabora proiecte comune.”

CRISTINA CRAIEVSCAIA-DERENOVA: „Ne bucură faptul că, astăzi, în urma aestei întrevederi am reușit să identificăm chiar la această primă etapă foarte multe puncte comune, direcții comune pe care am putea să le dezvoltăm ulterior printr-o cooperare fructuoasă și pe linia culturii și a infrastructurii municipiului.”

- Advertisement -

Pentru acest an, primăria municipiului Bălți, în parteneriat cu consiliul regional Cernăuți, își propune să adere la Strategia Uniunii Europene pentru dezvoltarea Dunării.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Tragedie pe traseul R6: Doi polițiști de patrulare au murit după ce au fost izbiți de o mașină în Grigorăuca. Șoferul ar fi adormit...

Cei doi polițiști de patrulare loviți în plin de un autoturism pe traseul R6, în localitatea Grigorăuca, raionul Sîngerei,...

Doi polițiști, loviți violent de un automobil la Sîngerei. Sunt în stare extrem de gravă

Un grav accident s-a produs în după-amiaza zilei de astăzi pe traseul R6, în satul Grigorăuca din raionul Sîngerei....
  sursa: cursbnm.md