Patru medici din România au ajuns la Bălți pentru a ajuta doctorii locali să trateze pacienții de coronavirus

Citește și:

Patru medici din România vor lupta voluntar cot la cot cu doctorii din orașul Bălți, împotriva virusului de tip nou COVID-19.

Timp de 15 zile, cadrele medicale din România se vor împărți cu experiența lor și vor da o mână de ajutor medicilor din Bălți, dar și din țară, pentru a ne ajuta să depășim criza creată de pandemie.

Personalul medical din România are specializări în Anestezie și Terapie Intesivă, Pneumologie, Medicină de Urgență și Medicină Internă și va desfășura activități de acordare a asistenței medicale și îngrijire a pacienților diagnosticați cu Covid-19, precum și misiuni de instruire a personalului medical din unitățile sanitare din Bălți, Chișinău și Cahul.

- Advertisement -

Amintim că pe 30 aprilie, România a trimis o echipă de 42 cadre medicale pentru a susține sistemul medical din Republica Moldova în lupta cu virusul ucigaș. Totodată, în țara noastră au mai fost trimise echipamente de protecție dar și medicamente.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Ziua Universală a Iei, sărbătorită pe 24 iunie. Simbol al patrimoniului cultural și al tradițiilor autentice

Pe 24 iunie este marcată Ziua Universală a Iei, o sărbătoare dedicată uneia dintre cele mai valoroase piese ale...

Fostul director adjunct al SIS, Alexandru Balan, a rămas fără cetățenia Republicii Moldova

Fostul director adjunct al Serviciului de Informații și Securitate (SIS), Alexandru Balan, a rămas fără cetățenia Republicii Moldova. Decretul...
  sursa: cursbnm.md