Patru medici din România au ajuns la Bălți pentru a ajuta doctorii locali să trateze pacienții de coronavirus

Citește și:

Patru medici din România vor lupta voluntar cot la cot cu doctorii din orașul Bălți, împotriva virusului de tip nou COVID-19.

Timp de 15 zile, cadrele medicale din România se vor împărți cu experiența lor și vor da o mână de ajutor medicilor din Bălți, dar și din țară, pentru a ne ajuta să depășim criza creată de pandemie.

Personalul medical din România are specializări în Anestezie și Terapie Intesivă, Pneumologie, Medicină de Urgență și Medicină Internă și va desfășura activități de acordare a asistenței medicale și îngrijire a pacienților diagnosticați cu Covid-19, precum și misiuni de instruire a personalului medical din unitățile sanitare din Bălți, Chișinău și Cahul.

- Advertisement -

Amintim că pe 30 aprilie, România a trimis o echipă de 42 cadre medicale pentru a susține sistemul medical din Republica Moldova în lupta cu virusul ucigaș. Totodată, în țara noastră au mai fost trimise echipamente de protecție dar și medicamente.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

/VIDEO/ Stația de tratare a apei din Edineț, dată în exploatare. Peste 25 de mii de locuitori vor beneficia de apă potabilă de calitate

Peste 25 de mii de locuitori din municipiul Edineț și orașul Cupcini vor avea, în sfârșit, acces la apă...

/P/ Festival portughez și italian la Bălți: patru zile de gastronomie europeană în Parcul Central

Locuitorii municipiului Bălți și vizitatorii sunt invitați la două festivaluri gastronomice dedicate bucătăriei portugheze și italiene, care vor avea...
  sursa: cursbnm.md