/VIDEO/ Directorul SIS a fost demis. Cine ar putea fi noul șef

Citește și:

Legislativul a aprobat, astăzi, cererea de demisie a șefului Serviciului de Informații și Securitate, Alexandr Esaulenco. Acesta a depus cererea de demisie pe 30 mai „în legătură cu trecerea la alt loc de muncă”.

Ulterior, deputatul PAS Oazu Nantoi a comentat, în cadrul emisiunii Ora Expertizei de la Jurnal TV, cu referire la demisia șefului SIS, că „e timpul ca Serviciul de Informații și Securitate să fie reformat, mai ales reieșind din evenimentele dramatice din țara vecină și de pericolul care îl reprezintă coloana a cincea subordonată Rusiei din R. Moldova”.

Întrebat dacă plecarea lui Esaulenco ar avea vreo legătură cu dosarele intentate pe numele fostului președinte Igor Dodon, care este acuzat inclusiv de „trădare de patrie”, Oazu Nantoi a respins această ipoteză menționând că nu tot ce se întâmplă în RM are legătură cu Dodon.

- Advertisement -

Precizăm că Alexandru Esaulenco a fost numit, în iunie 2019, director al Serviciului Informații și Securitate pe un termen de cinci ani.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Doi polițiști, loviți violent de un automobil la Sîngerei. Sunt în stare extrem de gravă

Un grav accident s-a produs în după-amiaza zilei de astăzi pe traseul R6, în satul Grigorăuca din raionul Sîngerei....

/VIDEO/ „Nu lăsați mâinile în jos”. Povestea unui bărbat care a învins tuberculoza și îndeamnă oamenii să urmeze tratamentul până la capăt

Un bărbat din raionul Șoldănești diagnosticat cu tuberculoză povestește cum a reușit să învingă boala. El a aflat despre...
  sursa: cursbnm.md