/VIDEO/ Directorul SIS a fost demis. Cine ar putea fi noul șef

Citește și:

Legislativul a aprobat, astăzi, cererea de demisie a șefului Serviciului de Informații și Securitate, Alexandr Esaulenco. Acesta a depus cererea de demisie pe 30 mai „în legătură cu trecerea la alt loc de muncă”.

Ulterior, deputatul PAS Oazu Nantoi a comentat, în cadrul emisiunii Ora Expertizei de la Jurnal TV, cu referire la demisia șefului SIS, că „e timpul ca Serviciul de Informații și Securitate să fie reformat, mai ales reieșind din evenimentele dramatice din țara vecină și de pericolul care îl reprezintă coloana a cincea subordonată Rusiei din R. Moldova”.

Întrebat dacă plecarea lui Esaulenco ar avea vreo legătură cu dosarele intentate pe numele fostului președinte Igor Dodon, care este acuzat inclusiv de „trădare de patrie”, Oazu Nantoi a respins această ipoteză menționând că nu tot ce se întâmplă în RM are legătură cu Dodon.

- Advertisement -

Precizăm că Alexandru Esaulenco a fost numit, în iunie 2019, director al Serviciului Informații și Securitate pe un termen de cinci ani.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Lucrări de reparație la postul vamal Otaci. Călătorii sunt îndemnați să aleagă rute alternative

Serviciul Vamal informează că, pe parcursul zilei de astăzi, în zona postului vamal de frontieră Otaci se desfășoară lucrări...

Mai mulți călători, depistați la Aeroportul Chișinău cu bunuri nedeclarate autorității vamale

Funcționarii postului vamal Aeroport Internațional Chișinău au documentat mai multe cazuri de transportare a bunurilor nedeclarate, depistate în urma...
  sursa: cursbnm.md