Republica Moldova a semnat un contract pentru acces la gaze naturale cu Bulgaria

Citește și:

Republica Moldova a semnat joi, 27 octombrie, un contract cu Bulgaria pentru acces la gaze naturale. Ceremonia oficială de semnare a contractului pentru acces la gazele naturale și transportarea lor prin intermediul rețelelor de transport de gaze ale Bulgartransgaz EAD a avut loc în prezența președintelui Bulgariei Rumen Radev, care se află într-o vizită de lucru la Chișinău, și președinta Maia Sandu, transmite Ziarul de Gardă.

Astfel, pentru compania de stat Energocom a semnat Vadim Bânzari, directorul general interimar, iar pentru Bulgartransgaz – Vladimir Malinov, director executiv.

„Acest război a adus prejudicii economice și sociale întregului continent, dar noi trecem prin cea mai gravă criză energetică de la obținerea independenței. În acest context, salut semnarea contractului de colaborare dintre Energocom și Bulgartransgaz. Accesul la surse alternative de energie ne va ajuta să fim mai rezilienți în actuala criză”, a declarat Maia Sandu.

- Advertisement -

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

Sursa: Ziarul de Gardă

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Tenisul feminin din Republica Moldova revine în Grupa a II-a a Billie Jean King Cup după 25 de ani

Echipa feminină de tenis a Republicii Moldova a obținut una dintre cele mai importante performanțe din ultimele decenii, reușind...

/METEO/ Cod galben de caniculă în centrul și sudul țării. Câte grade vor fi astăzi

Serviciul Hidrometeorologic de Stat anunță pentru ziua de 22 iunie vreme stabilă și temperaturi ridicate pe întreg teritoriul Republicii...
  sursa: cursbnm.md