Republica Moldova a semnat un contract pentru acces la gaze naturale cu Bulgaria

Citește și:

Republica Moldova a semnat joi, 27 octombrie, un contract cu Bulgaria pentru acces la gaze naturale. Ceremonia oficială de semnare a contractului pentru acces la gazele naturale și transportarea lor prin intermediul rețelelor de transport de gaze ale Bulgartransgaz EAD a avut loc în prezența președintelui Bulgariei Rumen Radev, care se află într-o vizită de lucru la Chișinău, și președinta Maia Sandu, transmite Ziarul de Gardă.

Astfel, pentru compania de stat Energocom a semnat Vadim Bânzari, directorul general interimar, iar pentru Bulgartransgaz – Vladimir Malinov, director executiv.

„Acest război a adus prejudicii economice și sociale întregului continent, dar noi trecem prin cea mai gravă criză energetică de la obținerea independenței. În acest context, salut semnarea contractului de colaborare dintre Energocom și Bulgartransgaz. Accesul la surse alternative de energie ne va ajuta să fim mai rezilienți în actuala criză”, a declarat Maia Sandu.

- Advertisement -

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

Sursa: Ziarul de Gardă

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Cum să vă plimbați animalele de companie în siguranță pe timp de caniculă

Temperaturile ridicate din sezonul estival pot reprezenta un pericol nu doar pentru oameni, ci și pentru animalele de companie....

Patru medalii pentru Republica Moldova la Olimpiada Balcanică de Matematică pentru Juniori

Lotul olimpic al Republicii Moldova a obținut două medalii de argint și două medalii de bronz la Olimpiada Balcanică...
  sursa: cursbnm.md