O femeie din localitatea Istrău, judeţul Satu Mare, a fost amendată cu 12.000 de roni (aproximativ 50.000 lei moldovenești) după ce şi-a abandonat câinele bolnav, într-un şanţ.
„Poliţiştii din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Satu Mare-Biroul pentru Protecţia Animalelor, au fost sesizaţi despre faptul că un animal ar fi fost găsit abandonat, într-un şanţ aflat între localităţile Istrău şi Crişeni. Astfel, aceştia au identificat un câine, care se afla în stare gravă. În urma verificărilor efectuate, poliţiştii au stabilit că animalul este microcipat şi au reuşit identificarea proprietarului, fiind vorba despre o femeie, care şi-ar fi recunoscut fapta”, anunță poliția din România.
Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

