Olaf Scholz: Războiul început de Rusia în Ucraina a intrat într-o „nouă dimensiune” după distrugerea barajului Kahovka

Citește și:

Cancelarul Germaniei Olaf Scholz a declarat marţi că rușii au atacat întotdeauna ținte civile, de la începutul invaziei în Ucraina, însă distrugerea barajului Kahovka face ca războiul să intre într-o „nouă dimensiune”, scrie digi24.ro.

„Este ceva ce are o nouă dimensiune, dar care corespunde de asemenea modului în care Putin duce acest război”, a declarat liderul german într-un interviu acordat canalelor WDR şi ZDF, informează Agerpres.

„Aceasta este, de asemenea, ceva ce se înscrie în multe dintre crimele pe care le-am văzut în Ucraina, care au fost comise de soldaţi ruşi şi care fac parte dintr-un mod de a duce războiul, (mod) ce a vizat întotdeauna ţinte civile – oraşe, sate, spitale, şcoli, infrastructuri”, a spus Olaf Scholz.

- Advertisement -

Barajul Kahovka, situat într-o zonă din regiunea Herson care este ocupată de Rusia, a fost parţial distrus marţi, un lucru care a provocat inundarea mai multor localități.

Potrivit autorităților ucrainene, 16.000 de persoane au fost afectate, iar mulți locuitori au fost sfătuiți să evacueze zona. Armata ucraineană a acuzat Rusia într-un comunicat că se află în spatele exploziei de la hidrocentrala Kahovka, iar preşedintele Zelenski a convocat de urgenţă consiliul său de securitate, a anunţat şeful administraţiei prezidenţiale ucrainene Andrii Iermak, care a numit distrugerea barajului drept o „crimă de război”.

Și președintele Consiliului European, Charles Michel, a numit distrugerea barajului o crimă de război, afirmând că Rusia va trebui să dea socoteală pentru asta.

Barajul, ocupat de ruşi de la începutul ofensivei lor în Ucraina, permite inclusiv alimentarea cu apă a Peninsulei Crimeea, anexată de Rusia în 2014.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Tragedie pe traseul R6: Doi polițiști de patrulare au murit după ce au fost izbiți de o mașină în Grigorăuca. Șoferul ar fi adormit...

Cei doi polițiști de patrulare loviți în plin de un autoturism pe traseul R6, în localitatea Grigorăuca, raionul Sîngerei,...

Doi polițiști, loviți violent de un automobil la Sîngerei. Sunt în stare extrem de gravă

Un grav accident s-a produs în după-amiaza zilei de astăzi pe traseul R6, în satul Grigorăuca din raionul Sîngerei....
  sursa: cursbnm.md