Bărbatul din Fălești care și-a snopit în bătaie mama, a fost condamnat la 10 ani de pușcărie

Citește și:

Un bărbat din orașul Fălești a fost condamnat la 10 ani de închisoare, după ce și-a snopit în bătaie mama, ulterior victima decedând în drum spre spital.

Tragedia s-a produs acum două luni, în seara zilei de 4 iunie. În timp ce se afla la domiciliu, între inculpat și mama acestuia de 65 de ani s-a iscat o ceartă, în urma căreia bărbatul i-a aplicat victimei multiple lovituri cu pumnii și picioarele.

Femeia a fost bătută de fiul ei chiar în propria casă. După incident aceasta a chemat un taxi și s-a dus la sora sa în satul Călinești, din raionul Fălești. Deoarece se simțea rău sora sa a chemat ambulanța. Medicii de la urgență au preluat femeia, pe drum spre spital, însă, acesta a decedat. Sora victimei a refuzat să vorbească cu presa despre cele întâmplate.

- Advertisement -

Conform raportului de expertiză, în urma traumelor primite, femeia s-a ales cu traumatizm toraco-abdominal închis, manifestat prin fracturi costale ale coastelor II-XII pe stânga și II-VIII pe dreapta, cu lezarea pleurei parietale și plămânilor, hemotorace bilateral (circa 130 ml), fractura sternului la nivelul coastei II, ruptură liniară a lobului stâng al ficatului, phemoperitoneum (circa 80 ml), hemoragii în țesuturile moi epicraniele regiunea temporală dreapta, echimoze în regiunea capului, feței, toracelui și cotului drept.

Fiind audiat, inculpatul și-a recunoscut integral vina.

Sentinţa poate fi contestată cu apel în Curtea de Apel Bălţi în termen de 15 zile.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

1 COMENTARIU

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Ziua Universală a Iei, sărbătorită pe 24 iunie. Simbol al patrimoniului cultural și al tradițiilor autentice

Pe 24 iunie este marcată Ziua Universală a Iei, o sărbătoare dedicată uneia dintre cele mai valoroase piese ale...

Fostul director adjunct al SIS, Alexandru Balan, a rămas fără cetățenia Republicii Moldova

Fostul director adjunct al Serviciului de Informații și Securitate (SIS), Alexandru Balan, a rămas fără cetățenia Republicii Moldova. Decretul...
  sursa: cursbnm.md