Reprezentanții Partidului „ȘOR” nu vor putea participa la alegerile locale

Citește și:

Reprezentanții Partidului „ȘOR”, declarat neconstituțional, nu vor putea participa la alegeri pentru o perioadă de cinci ani. Curtea Constituțională nu a putut lua o decizie când a analizat sesizarea deputaților partidului declarat neconstituțional. Voturile a patru judecători s-au împărțit în jumătate. În conformitate cu legea Curții Constituționale, în acest caz examinarea recursului se încetează, iar normele contestate rămân în vigoare, scrie newsmaker.md.  

Cinci deputați ai Partidului „ȘOR”, pe 4 august, s-au adresat la Curtea Constituțională. Ei s-au arătat împotriva modificărilor la Codul Electoral adoptate de majoritatea deputaților PAS pe 31 iulie.

Proiectul de lege votat de PAS prevede privarea, a circa 600 de membrii din conducerea ex-Partidului „ȘOR”, de dreptul de a candida la alegerile locale din acest an sau la cele parlamentare și prezidențiale din anul viitor. Decizia parlamentarilor a venit după ce Curtea Constituțională a pronunțat, pe 19 iunie curent, hotărârea prin care formațiunea politică, controlată și fondată de politicianul fugar Ilan Șor, a fost declarat neconstituțională.

- Advertisement -

Sesizarea deputaților partidului declarat neconstituțional a fost examinată pe 19 septembrie de patru judecători ai Curții. Domnica Manole nu a participat la ședință, din motive de sănătate.

Anterior, deputata Marina Tauber declara că așteaptă decizia „Curții Constituționale la legea absolut nedemocratică”. „Ne privează de drepturile noastre fundamentale și constituționale – să alegem și să fim aleși. Noi suntem siguri că victoria oricum o să fie de partea noastră”, comunica deputata.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Copilă dispărută din Cahul. Poliția cere ajutorul cetățenilor

O minoră de 12 ani, din satul Alexandru Ioan Cuza, Cahul, este căutată de poliție după ce a plecat...

/VIDEO/ Căsuța rurală „La Beciul din Stâncă”, refugiu rustic de la Naslavcea

🏡 Pensiunea „La Beciul din Stâncă” din Naslavcea oferă turiștilor o experiență autentică în stil tradițional moldovenesc. 🌿 Cele trei gospodării rustice sunt amplasate într-o zonă pitorească de pe malul Nistrului, cu vedere spre Insula „Inima Moldovei”. 🌍 Locul atrage anual vizitatori din Republica Moldova, dar și din SUA, Franța și Polonia. #TurismRural #Naslavcea #Ocnița
  sursa: cursbnm.md