Afișarea stării sistemului electroenergetic național, suspendată până la 2 iunie

Citește și:

Moldelectrica va suspenda afișarea în timp real a stării sistemului electroenergetic național până pe data de 2 iunie. Un comunicat de presă al întreprinderii precizează că decizia a fost luată a evita eventuale provocări, transmite IPN.

Potrivit Moldelectric,  astăzi, la ora 11.03, s-a deconectat avariat una din liniile electrice de importanță sistemică, fără a provoca deconectarea consumatorilor, iar la ora 13.28 s-a deconectat o linie de importanță sistemică în partea de vest a Ucrainei, provocând  căderea frecvenței în sistemul electroenergetic al blocului Ucraina – Moldova, ceea ce a dus la deconectarea sarcinilor electrice în rețeaua națională. Toate liniile de transport din Republica Moldova au fost reconectate în decurs de o oră.

Dispeceratul Moldelectrica în comun cu dispecerii Premier Energy Distribution și RED-Nord lucrează la restabilirea alimentării cu energie electrică din rețeaua de medie tensiune a tuturor consumatorilor.

- Advertisement -

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Cum să vă plimbați animalele de companie în siguranță pe timp de caniculă

Temperaturile ridicate din sezonul estival pot reprezenta un pericol nu doar pentru oameni, ci și pentru animalele de companie....

Patru medalii pentru Republica Moldova la Olimpiada Balcanică de Matematică pentru Juniori

Lotul olimpic al Republicii Moldova a obținut două medalii de argint și două medalii de bronz la Olimpiada Balcanică...
  sursa: cursbnm.md