Ala Nemerenco propune ca, vitezomanii pe lângă amenda primită, să lucreze în spitale și să transfere cadavrele la morgă

Citește și:

Ministra Sănătății, Ala Nemerenco, propune ca șoferii care încalcă viteza să nu fie doar amendați, dar să lucreze în spitale și să transfere cadavrele la morgă.  

Potrivit ministrei, rapoartele zilnice pe care le primește cu referire la evenimentele înregistrate sunt ca de pe front, doar accidente rutiere.

„Poate fiecare încălcare mai gravă a regulilor de circulație, pentru a preveni ulterioare accidente, să fie însoțită pe lângă amendă de zile obligatorii de lucru în spitalele noastre? Să fie puși la muncă alături de personalul medical – să spele în locul infirmierelor tot sângele de pe brancarde, din ambulanțe și unități de primiri urgente, să ducă din sala de operație picioarele și mâinile amputate, să asiste stând în picioare la o operație care poate dura și 5-6 ore, să transfere cadavrele la morgă, să le predea rudelor, să comunice ei veștile proaste, nu medicii. Poate atunci ar veni mintea unora la cap. Scuzați că atât de macabru, dar încercați să vă Imaginați ce simt medicii după săptămâni de efort zi și noaptea la căpătâiul unui micuț strivit de fiare, să mai fii nevoit să anunți familia că totul s-a sfârșit”, a scris Ala Nemerenco pe pagina s-a de Facebook.

- Advertisement -

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Suspectă într-un dosar de trafic de persoane, extrădată din Grecia în Republica Moldova

O femeie originară din raionul Hâncești, cercetată pentru trafic de persoane, a fost extrădată din Grecia și adusă la...

/METEO/ Temperaturi de până la +35°C și posibile ploi cu descărcări electrice

Vremea se menține caniculară marți, 23 iunie, pe întreg teritoriul Republicii Moldova. Meteorologii anunță cer variabil și temperaturi ridicate,...
  sursa: cursbnm.md