Șoferii care se vor face vinovați de producerea accidentelor rutiere, riscă să rămână fără permisul de conducere, chiar la venirea oamenilor legii. Anunțul a fost făcut de ministrul Afacerilor Interne, Ana Revenco, la o emisiune televizată de la ProTV.
„Nimeni nu-și dorește sancțiuni, trebuie să punem accent pe educație, informare, pe responsabilizare, pe astfel de metode care în primul rând previn. Această lege va veni cu sancțiuni și mai mari pentru viteză, pentru încălcarea vitezei, pentru nerespectarea dreptului pietonului, și cu multe altele, dar introduce și un element nou care sperăm să aducă un element nou în recultivarea responsabilității șoferului și anume: ridicarea dreptului de permis chiar la locul faptei, fără a aștepta luni în șir”, a declarat ministra.
Statisticile arată că cele mai multe accidente sunt produse din cauza vitezei sau neatenției șoferilor la volan.
Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

