Anastasia Nichita își retrage mandatul de deputată: „Nu pot fi în toate locurile în același timp”

Citește și:

Deputata Anastasia Nichita a anunțat că își retrage mandatul din Parlamentul Republicii Moldova. Decizia a fost făcută publică printr-un mesaj postat pe pagina sa de Facebook. Sportiva a explicat că hotărârea vine din imposibilitatea de a îmbina rolul de mamă, cariera sportivă și responsabilitățile funcției de deputat. Potrivit acesteia, decizia nu a fost una ușoară și nici luată în grabă, ci rezultatul unei perioade de reflecție și sinceritate față de sine și față de alegători.

„Vreau să fiu sinceră cu voi și să vă anunț că am luat decizia de a-mi retrage mandatul de deputat. Decizia pe care o împărtășesc astăzi nu a fost una ușoară și nici luată în grabă. A venit după multă reflecție, sinceritate cu mine însămi și respect față de oamenii care mi-au oferit încrederea lor. În ultima perioadă am încercat să duc, în același timp, rolul de mamă, rolul de sportivă care încă visează la Los Angeles 2028 și responsabilitatea funcției de deputat. Am vrut să fiu peste tot, pentru toți. Însă adevărul este simplu și dureros: oricât de puternici am fi, nu putem fi în toate locurile în același timp.”, a scris sportiva.

În mesajul său, Nichita a menționat că a ales să rămână unde este cel mai necesar.

- Advertisement -

„Aleg să fiu acolo unde sunt cea mai necesară acum: lângă copilul meu, lângă familia mea și lângă visul care încă mă ține vie și puternică. Aleg să fiu mamă cu toată inima și sportivă cu aceeași credință cu care am intrat mereu pe saltea și în viață. Plec din Parlament cu fruntea sus și cu o recunoștință imensă față de toți cei care au avut încredere în mine. Fiecare vot, fiecare mesaj de susținere, fiecare cuvânt bun a însemnat enorm. Chiar și momentele grele, criticile și atacurile m-au întărit și m-au învățat lecții importante. Rămân implicată în viața publică, iar de fiecare dată când voi putea contribui la dezvoltarea și promovarea valorilor sportive și naționale, o voi face cu inimă deschisă. Vă mulțumesc din suflet pentru încredere, pentru răbdare și pentru că ați fost parte din acest drum al meu.”, a scris sportiva.

Anastasia Nichita a candidat la alegerile parlamentare din 2025 pe lista Partidului Acțiune și Solidaritate sub numărul 10.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Lucrări de reparație la postul vamal Otaci. Călătorii sunt îndemnați să aleagă rute alternative

Serviciul Vamal informează că, pe parcursul zilei de astăzi, în zona postului vamal de frontieră Otaci se desfășoară lucrări...

Mai mulți călători, depistați la Aeroportul Chișinău cu bunuri nedeclarate autorității vamale

Funcționarii postului vamal Aeroport Internațional Chișinău au documentat mai multe cazuri de transportare a bunurilor nedeclarate, depistate în urma...
  sursa: cursbnm.md