Angajată de la Urgență, concediată după ce a înjurat apropiații unei paciente. Nemerenco declară că a fost agresată

Citește și:

Angajata Centrului Național de Asistență Medicală Urgentă Prespitalicească (CNAMUP) care a înjurat apropiații unei paciente la Ialoveni nu mai activează în cadrul instituției. Potrivit ministrei Ala Nemerenco, contractul de muncă a fost reziliat, scrie realitatea.md.

Șefa de la Sănătate a precizat că a avut loc o anchetă și că specialista a fost agresată. În context, Nemerenco a îndemnat medicii de pe ambulanțe să cheme Poliția, dacă se pomenesc în situații de conflict.

În așa cazuri, sunt obligați conform protocoalelor să implice serviciul de Poliție și să nu intre în conflict cu cetățenii. Este absolut inadmisibil, chiar dacă este creat un conflict, ca un personal medical să aibă asemenea comportament”, a declarat ministra.

- Advertisement -

Amintim că marți, 3 decembrie 2024, pe rețelele de socializare a devenit virală o secvență video în care un medic de pe ambulanță strigă și înjură apropiații unei paciente. Incidentul a avut loc în raionul Ialoveni, pe 1 decembrie, iar angajatul CNAMUP susținea că ar fi fost agresat fizic. La fața locului a intervenit și Poliția, care a documentat cazul. Reprezentanții CNAMUP au precizat că au demarat o anchetă internă și s-au disociat de comportamentul medicului, iar Nemerenco a solicitat atunci demisia doctorului.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Cum să vă plimbați animalele de companie în siguranță pe timp de caniculă

Temperaturile ridicate din sezonul estival pot reprezenta un pericol nu doar pentru oameni, ci și pentru animalele de companie....

Patru medalii pentru Republica Moldova la Olimpiada Balcanică de Matematică pentru Juniori

Lotul olimpic al Republicii Moldova a obținut două medalii de argint și două medalii de bronz la Olimpiada Balcanică...
  sursa: cursbnm.md