Aproximativ 10 la sută din populația totală a municipiului Bălți este activă la Covid-19. În ultima săptămână au fost testați pozitiv la Sars-CoV-2 aproape 7 200 de oameni. În secția Pediatrie a Spitalului Clinic Bălți sunt internați în stare gravă 122 de copii, dintre care 11 nu au împlinit încă un an.
Potrivit ultimelor date, instituțiile medico-sanitare din oraș dispun de următoarele doze de vaccin:
- Sinovac – 24 doze;
- Sinofarm – 2610 doze;
- Astra Zeneca – 330 doze;
- Moderna – 8 36 doze;
- Pfizer – 1476 doze .
Prin urmare, în ultima săptămână s-au vaccinat cu prima doză 394 de oamnei, cu a doua doză 141 de cetățeni, iar cu Booster – 763.
Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

