Are chef de ironie! Medvedev, după suspendarea Nord Stream 2: „În curând europenii vor plăti 2.000 de euro/mia de metri cubi”

Citește și:

După ce Germania a suspendat autorizarea gazoductului Nord Stream 2, cancelarul Olaf Scholz declarând că procesul de certificare a acestuia nu poate continua date fiind ultimele acțiuni ale Rusiei. Dmitrii Medvedev, ironizează situația creată.

Vicepreședintele Consiliului de Securitate al Rusiei a postat pe pagina sa de Twitter un mesaj în care spune că în curând europenii ar putea achita 2000 de euro pentru mia de metri cubi de gaz.

Cancelarul german, Olaf Scholz, a dat instrucțiuni să oprească certificarea gazoductului Nord Stream 2. Așa, deci. Bine ați venit într-o lume nouă în care europenii vor plăti în curând 2.000 de euro per mia de metri cubi de gaz”, a scris Dmitri Medvedev.

Anunțul despre supendarea autorizării NORD Stream 2 a fost făcut marți de Olaf Scolz după ce acesta avertizase luni că recunoașterea independenței regiunilor separatiste Luhansk și Donețk de către Moscova ar reprezenta „o denunțare unilaterală” a acordului de la Minsk în a cărui negociere s-a implicat personal predecesoarea sa, cancelarul Angela Merkel. Avertismentul lui Scholz a avut loc după o conversație telefonică de ultimă oră cu președintele rus Vladimir Putin, înainte ca acesta să anunțe că Rusia va recunoaște cele două entități separatiste de pe teritoriul Ucrainei ca republici independente.

- Advertisement -

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Copilă dispărută din Cahul. Poliția cere ajutorul cetățenilor

O minoră de 12 ani, din satul Alexandru Ioan Cuza, Cahul, este căutată de poliție după ce a plecat...

/VIDEO/ Căsuța rurală „La Beciul din Stâncă”, refugiu rustic de la Naslavcea

🏡 Pensiunea „La Beciul din Stâncă” din Naslavcea oferă turiștilor o experiență autentică în stil tradițional moldovenesc. 🌿 Cele trei gospodării rustice sunt amplasate într-o zonă pitorească de pe malul Nistrului, cu vedere spre Insula „Inima Moldovei”. 🌍 Locul atrage anual vizitatori din Republica Moldova, dar și din SUA, Franța și Polonia. #TurismRural #Naslavcea #Ocnița
  sursa: cursbnm.md