Astăzi, 20 noiembrie 2025, în Republica Moldova este declarată zi de doliu național, în memoria lui Ilie Ilașcu, simbol al rezistenței și al luptei pentru independența și integritatea teritorială a țării. Decizia a fost luată prin decret prezidențial, semnat de președinta Maia Sandu.
Conform decretului:
- Drapelul de Stat este arborat în bernă pe întreg teritoriul țării, precum și la misiunile diplomatice ale Republicii Moldova din lume.
- La ora 12:00, cetățenii sunt invitați să păstreze un moment de reculegere, în semn de omagiu pentru Ilie Ilașcu.
- Compania „Teleradio-Moldova” va difuza astăzi programe din arhiva instituției dedicate vieții și activității lui Ilașcu.
Autoritățile publice, instituțiile și organizațiile sunt îndemnate să renunțe la acțiuni distractive sau festive, iar mass-media să adapteze grila de programe, ținând cont de semnificația acestei zile.
Ilie Ilașcu, fost deținut politic în regiunea transnistreană și luptător pentru cauza națională, rămâne o figură emblematică a rezistenței moldovenești.
Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

