Astăzi se îndeplinesc 29 ani de la adoptarea declaraţiei de independenţă

Citește și:

Cu 29 de ani în urmă, deputaţii primului Parlament, dar şi miile de oameni din Piaţa Marii Adunări Naţionale au scris cel mai important capitol al istoriei noastre: au adoptat declaraţia de independenţă.

„Avem ocazia să realizăm un imperativ al întregii suflări naţionale. Astăzi, Parlamentul Moldovei are misiunea şi marea cinste de a consfinţi pe cale juridică aspiraţiile multor generaţii de moldoveni”, aşa a început preşedintele de atunci, Mircea Snegur, prezentarea, în Parlament, a actului prin care ţara noastră s-a rupt de Uniunea Sovietică.

Declaraţia de Independenţă a Republicii Moldova a fost votată de 278 din totalul celor 372 de deputaţi din primul Parlament.

Astfel, Moldova a devenit a şaptea ţară din URSS care şi-a proclamat suveranitatea faţă de Uniunea Sovietică, după Belarus şi Ucraina.

- Advertisement -

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

La Dondușeni au fost comemorați deportații regimului stalinist, la 85 de ani de la primul val de deportări

La Dondușeni a avut loc ceremonia de comemorare a victimelor represiunilor staliniste, organizată în spatele Gării Feroviare, loc simbolic...

MEC și ANCE vor analiza petiția privind proba de Bacalaureat la Matematică, Profil Real

Ministerul Educației și Cercetării și Agenția Națională pentru Curriculum și Evaluare au luat act de petiția publică referitoare la...
  sursa: cursbnm.md