Bălțiul se află pe locul doi în lista celor mai periculoase orașe din țară

Citește și:

Pe teritoriul Republicii Moldova, în 2019 au fost înregistrate 31,7 mii infracţiuni, cu 0,3 mii mai puţin faţă de anul precedent, pe când rata infracţionalităţii a scăzut de la 119 la 118 infracţiuni la 10 mii de locuitori. Asfel, orașul Bălți se află pe locul doi în lista celor mai periculoase orașe din țară.

Potrivit Biroului Național de Statistică (BNS), cele mai multe infracţiuni sunt comise în mediul urban. Fiecare a treia infracţiune s-a petrecut  în municipiul Chişinău, acest este urmat de municipiul Bălţi cu o pondere de 5,3% din totalul infracţiunilor, apoi urmează raioanele Cahul (3,7%), Orhei (2,8%) şi Ialoveni (2,5%). Din infracţiunile înregistrate 17,7% sunt infracţiuni excepţional de grave, deosebit de grave şi grave.

În 2019, pentru diverse infracțiuni au fost condamnate 11,6 mii de persoane, reeșind în medie câte 32 de persoane pe zi.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

/VIDEO/ Pescuitul în Republica Moldova – între hobby, lege și braconaj

Pescuitul pare, la prima vedere, o activitate simplă: iei undița, mergi la râu și prinzi pește. În realitate, în...

Doi bărbați, reținuți la Rezina după ce au încercat să ridice 320.000 de lei obținuți prin escrocherie

Doi bărbați au fost reținuți de polițiștii din Rezina după ce au încercat să ridice suma de 320.000 de...
  sursa: cursbnm.md