Bărbat din Florești, condamnat la 2 ani și jumătate pentru violență în familie

Citește și:

Oficiul Florești al Procuraturii Soroca anunță condamnarea unui bărbat acuzat de violență în familie, care va executa o pedeapsă de 2 ani și 6 luni de închisoare într-un penitenciar de tip semiînchis.

Potrivit anchetei, în seara zilei de 12 iulie 2025, bărbatul, aflat în stare de ebrietate, a revenit la domiciliul său dintr-o localitate a raionului Florești, unde locuia împreună cu concubina sa. În urma unei certe, acesta i-a aplicat femeii o lovitură cu o sticlă în cap, după care a continuat să o lovească cu pumnii și picioarele în diferite zone ale corpului, provocându-i suferințe fizice și psihice.

Conform raportului de expertiză medico-legală, victimei i-au fost cauzate vătămări corporale ușoare. În fața instanței, inculpatul și-a recunoscut integral vinovăția pentru fapta comisă.

- Advertisement -

Autoritățile menționează că bărbatul nu este la prima condamnare, având antecedente penale pentru o infracțiune similară și alte fapte ilegale.

Sentința poate fi atacată la Curtea de Apel Nord în termen de 15 zile de la pronunțare.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Doi polițiști, loviți violent de un automobil la Sîngerei. Sunt în stare extrem de gravă

Un grav accident s-a produs în după-amiaza zilei de astăzi pe traseul R6, în satul Grigorăuca din raionul Sîngerei....

/VIDEO/ „Nu lăsați mâinile în jos”. Povestea unui bărbat care a învins tuberculoza și îndeamnă oamenii să urmeze tratamentul până la capăt

Un bărbat din raionul Șoldănești diagnosticat cu tuberculoză povestește cum a reușit să învingă boala. El a aflat despre...
  sursa: cursbnm.md