Un bărbat originar din raionul Șoldănești a fost reținut în dimineața zilei de astăzi de ofițerii Centrului Național Anticorupție, sub conducerea procurorilor din municipiul Chișinău. Acesta este bănuit de pretinderea unei mite în sumă de 50 de mii de euro.
Potrivit materialelor cauzei, bănuitul ar fi susținut că, împreună cu alte persoane, ar avea influență asupra unor funcționari publici, pe care i-ar putea determina să adopte decizii favorabile într-un dosar penal ce vizează infracțiunea de trafic de ființe umane.
Mai exact, bărbatul ar fi promis că va interveni pentru eliberarea unui învinuit aflat în arest preventiv în Penitenciarul nr. 13, precum și pentru neatragerea acestuia la răspundere penală. Pentru această intermediere, ar fi pretins suma de 50 de mii de euro de la unul dintre învinuiți.
În prezent, acțiunile de urmărire penală sunt în desfășurare. Oamenii legii întreprind măsuri procesual-penale pentru stabilirea tuturor circumstanțelor cauzei și identificarea tuturor persoanelor implicate.
Bărbatul a fost reținut pentru 72 de ore și urmează să fie plasat în izolatorul de urmărire penală al CNA.

