30°C
Câțiva nori
Top știri

Bătălia de la Avdiivka se află într-o fază critică și este mai dificilă decât cea de la Bahmut. Rușii folosesc muniție cu fosfor

Bătălia de la Avdiîvka (estul Ucrainei) se află într-o fază „critică” și este mai dificilă decât cea de la Bahmut, care a durat luni de zile până la cucerirea acestui oraș ucrainean de către armata rusă, a declarat vineri un purtător de cuvânt al unei forțe ucrainene care luptă în zonă, citat de g4media.ro

„Situația este critică. Inamicul continuă să exercite presiuni”, a declarat la televiziune purtătorul de cuvânt al Brigăzii a 3-a de asalt, Oleksandr Borodin. „A fost dificil acolo (în Bahmut), dar acum este extrem de dificil”, în fața unor forțe rusești mai bine înarmate, a adăugat el.

Borodin a acuzat armata rusă că a început să folosească arme cu fosfor în Avdiivka.

  • “Inamicul începe să folosească fosforul. Utilizarea bombelor aeriene ghidate a crescut. Aceste bombe sunt mult mai rele decât artileria.
  • Vorbim de 50 sau mai multe astfel de bombe pe zi. Este un număr foarte mare pentru un punct de sprijin atât de mic.
  • Iar acum se folosește fosforul. Am primit vești despre asta cu o zi înainte”, a declarat el.

Brigada a 3-a de Asalt a adăugat pe rețelele de socializare că rușii folosesc muniții cu fosfor alb, care incendiază rezervoarele de păcură, în zona fabricii de cocs.

  • „Invadatorii folosesc obuze cu fosfor, care provoacă incendierea rezervoarelor de păcură. Smogul otrăvitor se răspândește pe întregul teritoriu al (fabricii de cocs – n.r.).
  • Aceasta este acum noua „casă” a Brigăzii a 3-a de Asalt. Nu vă amintește de ceva?
  • Cu toate acestea, unitățile noastre continuă să reziste cu demnitate inamicului, desfășurând operațiuni de apărare și provocând pierderi record forțelor de ocupație”.

În data de 15 februarie, Brigada a 3-a de asalt a confirmat că a fost redistribuita de urgență pentru a întări forțele ucrainene în zona Avdiivka și a raportat că două brigăzi rusești au fost înfrânte pe frontul Avdiivka, deși apărătorii ucraineni se confruntau cu o „luptă la 360 de grade”, iar rușii transferă noi unități la Avdiivka.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

"
"

CITEȘTE ȘI ...

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

"
"

Ultimele știri

"
"

Newsletter

Bălți
Republica Moldova
30 °C
Câțiva nori Simte ca 29°C
Umiditate 38%
Vânt 12 km/h SV
Presiune 1016 hPa
Prognoză 5 zile
Mar
29°C
0%
Mie
18°C
62%
Joi
20°C
0%
Vin
17°C
0%
Sâm
27°C
0%