În cadrul activităților de monitorizare și control la frontieră, polițiștii de frontieră din Republica Moldova au depistat, într-o perioadă de o săptămână, 17 cazuri de documente de călătorie falsificate.
Aceste documente prezintă semne vădite de falsificare și au fost depistate în urma verificărilor efectuate de către echipele mobile ale Poliției de Frontieră.
Potrivit surselor oficiale, astfel de cazuri sunt monitorizate îndeaproape de autoritățile moldovenești, întrucât ele pot reprezenta o amenințare la adresa securității naționale și a siguranței cetățenilor.
Toate documentele suspecte au fost ridicate și transmise spre expertiză, iar cercetările continuă pentru stabilirea tuturor circumstanțelor.

