De Sfintele Paști, în data de 20 aprilie 2025, Episcopia de Bălți, prin implicarea directă a Preasfințitului Părinte Antonie, Episcopul de Bălți, a desfășurat o amplă acțiune caritabilă în municipiul Bălți. Împreună cu protopopul de Bălți, părintele Dorian Revenco, și părintele misionar Andrian Agapi, episcopul a vizitat mai multe instituții sociale și medicale, oferind daruri pascale și binecuvântări.
Gestul creștinesc a adus lumină și speranță pentru peste 660 de beneficiari – copii, persoane cu dizabilități și refugiați ucraineni. Printre instituțiile vizitate se numără Centrul de Plasament pentru persoane adulte cu dizabilități, două centre de plasament temporar pentru copii și Departamentul de Pediatrie al Spitalului Municipal Bălți.
În ajunul Paștelui, daruri au ajuns și la refugiații ucraineni de la Centrul „Din Inimă pentru Ucraina”. În total, Episcopia de Bălți a oferit 840 de cozonaci, 900 de ouă roșii, peste 1400 de napolitane și aproximativ 100 kg de mere proaspete – acestea din urmă donate de Vasile Eftodi din satul Ocolina, raionul Soroca.
Transportul darurilor a fost asigurat de Mihail Verhovețchi, președintele Asociației pentru Conservarea Patrimoniului Cultural din Bălți.
Prin această inițiativă, Episcopia de Bălți a dorit să împărtășească bucuria Învierii cu cei aflați în dificultate și să reamintească importanța solidarității și compasiunii în comunitate.








Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

