/VIDEO/ Buletin, factură sau responsabilitate? Ce înseamnă maturitatea pentru tinerii bălțeni

Citește și:

„Când începe cu adevărat viața de adult?” – după buletin, după prima factură sau atunci când înțelegi că „maturitatea” înseamnă mai mult decât o vârstă scrisă într-un document? Astăzi aflăm, de la tinerii din Bălți, cum definesc aceștia viața de matur.

Ce înseamnă pentru tine să fii „adult cu adevărat”?

„A fi cu adevărat adult, pentru mine, înseamnă să muncești și să fii responsabil pentru faptele tale, să gândești în mod constant.”

- Advertisement -

„Adult cu adevărat înseamnă a fi liber, a avea drept la opinie și, întotdeauna, să fii cu un zâmbet pe față.”


„Hm, cred că a fi adult înseamnă să încerci să fii matur și, nu știu, să ai o rutină zilnică bună, cred.”

„Eu cred că viața de adult este atunci când responsabilitățile deja trec pe umerii noștri, deja nu mai suntem la părinți, spun așa, copii mici. Deja privim și noi altfel viața și rezolvăm problemele fără ajutorul a părinților sau a cuiva matur.”

„Pentru mine, a deveni adult înseamnă atunci când devii mai responsabil, când începi să înțelegi că te așteaptă o perioadă dificilă. Când termini școala, când mergi în diverse instituții, cum ar fi colegiul, universitatea sau altele asemenea, când reușești să-ți găsești un loc de muncă și înțelegi ce înseamnă să muncești, să câștigi bani, să economisești și să nu îi cheltuiești iresponsabil.”

„Pentru mine înseamnă să fii înțelept.”

„A fi cu adevărat adult înseamnă, cel mai probabil, să porți responsabilitatea care cade pe umerii tăi.”

„Să am libertatea să aleg ce vreau să fac.”

„Nu știu cum să răspund la întrebarea asta. Să am drepturile mele. Să pot face ce vreau eu, în sens, de exemplu, să deschid un business, să fac tot ce vreau eu.”
„Când poți să-ți îndeplinești singur obiectivele. De exemplu, când erai copil, voiai să cumperi o bicicletă, iar mai târziu poți să-ți cumperi singur o bicicletă, un telefon sau un calculator. Când poți să-ți realizezi singur visul, fără niciun ajutor.”

„Să fii responsabil. În primul rând, pentru tine, pentru acțiunile tale. Să fii responsabil atât din punct de vedere financiar, cât și din punct de vedere moral, și să fii responsabil de promisiunile pe care le oferi oamenilor în jur. Și să fii responsabil și față de mediul înconjurător, pentru mine asta contează.”

„Probabil, când te ciocnești de situații când trebuie să iei decizii independente și porți responsabilitatea pentru ele.”

„Viața de adult înseamnă să fii bun și devotat acestei țări, Republicii Moldova.”

„Pentru mine, să fiu adult cu adevărat înseamnă să am mâinile libere, să fiu liber, să-mi permit libertatea de a mă ocupa cu tot ce-mi oferă viața matură.”

„Când termini școala și începi să îți asumi mai multă responsabilitate și să iei decizii pe cont propriu…”

„Să porți răspundere pentru anumite momente din viață.”

„Pentru mine, a fi adult înseamnă să îți asumi responsabilitatea pentru faptele tale, să conștientizezi ce planifici să faci în viitor și cum anume intenționezi să faci asta, pentru a evita să te confrunți cu incertitudinea.”

„Să plătești pentru serviciile comunale cu salariile noastre este, cred, foarte greu, pentru că în vremurile de acum, în țara noastră, este foarte dificil. Mă tem că, în timp, nu voi putea găsi un loc de muncă decent ca să-mi pot acoperi toate dorințele.”

„Atunci când n-ai bani, poate ai copii și n-ai cu ce să-i hrănești.”

„Probabil munca, un job și tot ce ține de asta. E destul de înfricoșător, cred.”

„Cred că atunci când ieșim din zona de confort și trebuie să plecăm la învățat, să ne despărțim de familie, de prieteni. Și deja cred că cel mai greu este locul de muncă, să alegem unul potrivit, care să ne placă.”

„Ei bine, probabil este o senzație de deznădejde, când, de parcă încerci să faci ceva, dar în final ajungi într-o situație în care pur și simplu nu știi cum să procedezi. Pentru mine asta este foarte înfricoșător și, posibil, pentru orice adult, pentru că el poartă responsabilitatea, iar dacă face ceva greșit, atunci el însuși va trebui să suporte consecințele.”

„Nu, nu mă sperie nimic. Eu sunt optimistă. Dificultăți sunt, dar trebuie să știi cum să le ocolești și să le învingi.”

„Responsabilitatea sperie în sensul că trebuie să iei decizia să întemeiezi o familie, să te căsătorești și să porți responsabilitate nu doar pentru tine și pentru soție, ci și, pe viitor, pentru copii. Pentru că aceștia sunt membri neajutorați ai societății, care depind complet de tine, iar tu trebuie să îi crești corect. În același timp, se poate spune că această responsabilitate îl inspiră să îi educe și să creeze o copie a sa, una mai bună în viitor. ”

„Să învăț mai departe. Școala, prietenii noi și locul unde să merg mai departe să învăț.”

„Familia. Am multe probleme. De exemplu, trebuie de plătit comunalele, trebuie de îngrijit familia, tot genul acesta.”

„Alegerea profesiei și a locului de trai, deoarece este greu să de descurci când ai o alegere atât de mare.”

„De fapt, nu mă sperie nimic. Îmi place să pot lua decizii. Asta e… Când accepți responsabilitatea, nu ai frică. Poate cineva o are, dar eu nu o am. Uneori sunt momente când nu vreau să rezolv nimic, dar, de fapt, sunt trecătoare. După asta îmi revin la starea obișnuită de spirit.”

„ În primul rând, este vorba tot despre responsabilitate – că, cel mai probabil, nu vei putea să ajuți pe cineva, să-l duci undeva. Asta, în primul rând. Iar în al doilea rând… Of, e greu de răspuns. Dați-mi voie să mă gândesc puțin. Probabil, faptul că nu vei putea corespunde așteptărilor pe care alții le au de la tine. Asta e tot.”

„Obligațiile și responsabilitatea.”

„Se vorbește despre viața de familie. Când trăiești cu o persoană, iar apoi, dintr-o dată, acea persoană începe să te lase fără explicații, mai ales când nu ai sprijin lângă tine, când ai nevoie de el. Și asta se poate întâmpla la orice vârstă.”

„ Să fii mereu singur. În situația în care ești singur, mereu îți dorești să găsești persoana ta, care să fie mereu alături de tine. ”

„Nicio frică. Serios, nicio frică. Știu că sunt responsabilă pentru copilul meu, pentru viitorul meu și pentru anumite momente, așa că… Nu, uneori mi-e teamă pentru că nu știu dacă mă voi descurca cu demnitate, dar nu mă sperie nimic.”

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.


LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

/VIDEO/ Căsuța rurală „La Beciul din Stâncă”, refugiu rustic de la Naslavcea

🏡 Pensiunea „La Beciul din Stâncă” din Naslavcea oferă turiștilor o experiență autentică în stil tradițional moldovenesc. 🌿 Cele trei gospodării rustice sunt amplasate într-o zonă pitorească de pe malul Nistrului, cu vedere spre Insula „Inima Moldovei”. 🌍 Locul atrage anual vizitatori din Republica Moldova, dar și din SUA, Franța și Polonia. #TurismRural #Naslavcea #Ocnița

Uniunea Europeană oferă Republicii Moldova 148 de milioane de euro pentru securitate și infrastructura de frontieră

Uniunea Europeană va acorda Republicii Moldova un nou pachet de sprijin în valoare de 148 de milioane de euro,...
  sursa: cursbnm.md