Papa Francisc se află sub supraveghere medicală strictă la Spitalul Gemelli din Roma, unde primește tratament după ce a fost diagnosticat cu pneumonie la ambii plămâni. În timp ce mulți sunt speriați dacă Suveranul Pontif ar putea fi răpus de boală, alții se întreabă dacă nu cumva ar fi cazul ca Papa să abdice, scrie libertatea.ro
Conform declarațiilor oficiale ale Vaticanului, Suveranul Pontif „a răspuns bine la terapie, dar nu este încă în afara pericolului”.
Profesorul Sergio Alfieri, medicul care coordonează echipa de la Gemelli, a explicat că Papa suferă de o patologie cronică a plămânilor, iar starea sa poate fluctua rapid. „Este un pacient fragil, dar în același timp un pacient foarte puternic. În acest moment, tratamentul este stabil, dar este nevoie de precauție”, a afirmat Alfieri.
Un alt aspect important subliniat de medici este riscul de complicații severe. „Dacă o bacterie ajunge în sânge, ar putea afecta alte organe, ceea ce ar fi periculos la vârsta și condiția sa medicală”, mai explică medicii, convinși că, în acest moment, scenariul nu este unul iminent.
Totuși, starea lui se poate schimba în orice moment, iar pericolele cele mai mari pentru Papa Francisc sunt date de complicațiile pneumoniei, și anume septicemia sau insuficiența respiratorie acută gravă.
Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

