Cât de dăunător este consumul apei în timpul mesei

Citește și:

Toata lumea știe care sunt beneficiile apei: elimină toxinele, hidratează organele, transportă minerale către celule și contribuie la toate procesele digestive. Recomandarea unanim acceptată este aceea ca o persoana să bea între 2 si 2,5 litri de apă pe zi, scrie sfatulmedicului.ro. 

Exista unele studii care sustin că un consum de apă în timpul mesei poate afecta capacitatea digestivă a stomacului și poate modifica nivelul de insulină. Practic, dacă o persoană bea apa în timpul mesei nu face altceva decât să dilueze sucurile gastrice, să îngreuneze digestia alimentelor pe care le consumă și să provoace reflux al acidului gastric.

În acest sens, pentru a evita consumul de apă în timpul meselor, este indicat să evitam pe cât posibil preparatele sărate sau cele bogate în grăsimi.

- Advertisement -

Mai mult, bine ar fi dacă am încerca să mestecam alimentele mai mult timp, deoarece masticatia are efecte benefice asupra tractului digestiv, dar și asupra dentitiei.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Vreme instabilă pe 6 iunie: averse puternice și descărcări electrice

⛈️ Nori denși și ploi torențiale sunt prognozate pentru ziua de 6 iunie. 🌧️ Aversele vor fi însoțite de descărcări electrice și intensificări ale vântului. 🌡️ Temperaturile vor varia între 14 și 24 de grade Celsius. #Vremea #Meteo #Furtună

5 iunie – Ziua Mondială a Mediului și Ziua profesională a lucrătorului din domeniul protecției mediului

În fiecare an, la data de 5 iunie, este marcată Ziua Mondială a Mediului, una dintre cele mai importante...
  sursa: cursbnm.md