24°C
Nori împrăștiați
Top știri

Cât va costa gazul din 1 octombrie, dacă Gazprom nu va sista livrările

Gazprom încă nu a confirmat livrarea de gaze pentru Republica Moldova. Despre acest lucru a anunțat ministrul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale, Andrei Spînu. Potrivit acestuia, dacă Gazprom va respecta obligațiile contractuale cu MoldovaGaz, prețul pentru o mie de m3 de gaz ar urma să fie 1050 USD, cu 830 de dolari mai puțin decât în prezent.
„Pe 1 octombrie, peste două zile, ar trebui să fie aplicată noua formulă de calcul al costului gazelor naturale, conform contractului semnat anul trecut cu Gazprom. Asta înseamnă că Republica Moldova ar urma să plătească în jur de 1050 USD pentru o mie m3 de gaz. În prezent, plătim în jur de 1880 USD. Adică vom avea un preț mai bun.
Ne așteptăm ca Gazprom să respecte contractul semnat cu MoldovaGaz”, a scris Spînu pe pagina sa de Facebook.
Ministrul a mai declarat că între timp, Guvernul a pregătit câteva scenarii pentru ca înainte de începutul sezonului rece, cetățenii să nu rămână fără căldură.
– cumpărăm păcură pentru Termoelectrica;
– creștem stocurile de gaz;
– întreprindem măsuri pentru reducerea consumului;
– Energocom se pregătește pentru a achiziționa gaz de pe piață;
– alte măsuri conform planului de pregătire pentru sezonul de încălzire aprobat de Guvern”, a adăugat ministrul.
Amintim că săptămâna trecută ANRE a aprobat noul tarif pentru gaz. Astfel din 1 octombrie cetățenii urmează să achite 29,26 de lei pentru un metru cub de gaz fără TVA.
Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.
"
"
"
"

CITEȘTE ȘI ...

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

"
"

Ultimele știri

"
"

Newsletter

Bălți
Republica Moldova
24 °C
Nori împrăștiați Simte ca 24°C
Umiditate 60%
Vânt 26 km/h N
Presiune 1017 hPa
Prognoză 5 zile
Sâm
22°C
0%
Dum
21°C
0%
Lun
29°C
0%
Mar
35°C
0%
Mie
26°C
0%