Cauza oficială a morții educatoarei Ludmila Vartic: Când a fost eliberat certificatul de deces

Citește și:

Certificatul de deces al educatoarei Ludmila Vartic a fost emis a doua zi după tragedie, pe 4 martie, de către Centrul de Medicină Legală. Cauza morții a fost stabilită ca fiind căderea de la înălțime, a anunțat ministrul Sănătății, Emil Ceban. Între timp, s-a aflat că femeia ar fi avut o tentativă de suicid în noiembrie 2025, fiind internată la spital timp de două zile, scrie tv8.md.

„Certificatul de deces a fost eliberat de către medicina legală, personal soțului, care a venit cu buletinul personal și buletinul decedatei. Cauza este în urma precipitării de la înălțime (…) fără alte urme de violență”, a declarat ministrul Emil Ceban.

Ministerul s-a autosesizat și „dimineața, de la prima oră, pe data de 9”, a cerut explicații de la medicina legală: „S-au efectuat toate lucrurile necesare, toate expertizele necesare, s-a comunicat direct cu ancheta și organele de urmărire penală”.

- Advertisement -

În cadrul investigațiilor, au fost prelevate probe pentru a verifica dacă în organism existau medicamente sau substanțe toxice. „La momentul autopsiei nu a fost depistat nimic în afară de leziunile provocate de cădere”, a adăugat Emil Ceban.

Totodată, Ministerul Sănătății verifică și o situațiedin noiembrie 2025, când femeia ar fi avut o tentativă de suicid și ar fi fost internată la Spitalul raional Hîncești. Cazul nu a fost raportat autorităților conform procedurilor. Pentru clarificarea circumstanțelor a fost creată o comisie de investigație, au fost audiați medicul de gardă și conducerea spitalului, iar o circulară ar fi fost transmisă către toate instituțiile medico-sanitare publice din țară.

Menționăm că în perioada octombrie-decembrie, educatoarea se afla în concendiu medical, a declarat anterior pentru TV8 directoarea grădiniței la care a activat.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

/VIDEO/ Căsuța rurală „La Beciul din Stâncă”, refugiu rustic de la Naslavcea

🏡 Pensiunea „La Beciul din Stâncă” din Naslavcea oferă turiștilor o experiență autentică în stil tradițional moldovenesc. 🌿 Cele trei gospodării rustice sunt amplasate într-o zonă pitorească de pe malul Nistrului, cu vedere spre Insula „Inima Moldovei”. 🌍 Locul atrage anual vizitatori din Republica Moldova, dar și din SUA, Franța și Polonia. #TurismRural #Naslavcea #Ocnița

Uniunea Europeană oferă Republicii Moldova 148 de milioane de euro pentru securitate și infrastructura de frontieră

Uniunea Europeană va acorda Republicii Moldova un nou pachet de sprijin în valoare de 148 de milioane de euro,...
  sursa: cursbnm.md