Cazul dosarului de corupție de la Spitalul de Psihiatrie din Bălți: directoarea a fost demisă

Citește și:

Pe cazul dosarului de corupție la Spitalul de Psihiatrie din Bălți, în baza materialelor de urmărire penală, vicedirectoarea care deținea și interimatul funcției de administrator a fost astăzi concediată. Anunțul a fost făcut de către Ministra Sănătății, Ala Nemerenco.

Comiterea de către persoanele cu funcții administrative care gestionează mijloace bănești sau valori materiale a unor acțiuni de corupție servesc drept temei legal pentru concediere. Trebuie să fie clar pentru fiecare – Ministerul Sănătății va promova în continuare toleranță zero față de fenomenul corupției în sistemul medical, fie că e vorba de plăți în acordarea asistenței medicale, fie că e despre însușirea bunurilor sau mijloacelor bănești„, a punctat Ministra.

Amintim că ieri CNA a efectuat mai multe percheziții la Spitalul de Psihiatrie din Bălți.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Dosarul foștilor membri ai Comitetului de Creditare al BEM, aproape de final. Procurorii cer până la 15 ani de închisoare

Examinarea cauzei penale în care sunt vizați foști membri ai Comitetului de Creditare al BC „Banca de Economii” SA...

Suspectă într-un dosar de trafic de persoane, extrădată din Grecia în Republica Moldova

O femeie originară din raionul Hâncești, cercetată pentru trafic de persoane, a fost extrădată din Grecia și adusă la...
  sursa: cursbnm.md