7.8 C
Бэлць
luni, aprilie 28, 2025

Cel puțin 14 morți într-un bombardament rus la Kryvyi Rig, Ucraina

Citește și:

Cel puțin 14 persoane și-au pierdut viața și 50 au fost rănite vineri într-un bombardament rus într-o zonă rezidențială a orașului ucrainean Kryvyi Rig (centru), potrivit autorităților locale, fiind una dintre cele mai grave lovituri din ultimele săptămâni în Ucraina, relatează AFP și Reuters, citate de agerpres.ro.

Președintele Volodimir Zelenski, originar din acest oraș industrial, a denunțat un act prin care se arată că Moscova ‘nu vrea încetarea focului’, în timp ce schimburile diplomatice continuă din februarie pentru a găsi o soluție la conflict.

‘Fiecare atac cu rachete și drone demonstrează că Rusia vrea doar război. Și doar presiunea internațională asupra Rusiei și toate eforturile posibile pentru a întări Ucraina, apărarea noastră aeriană și forțele noastre armate vor permite să se afle când se va încheia războiul’, a adăugat Zelenski pe Telegram.

- Advertisement -

Potrivit șefului administrației militare locale, Oleksandr Vilkul, forțele ruse au lansat ‘o rachetă balistică’ în centrul unei zone rezidențiale.

Cel mai recent bilanț furnizat de autorități indică cel puțin 14 morți, între care șase copii, și peste cincizeci de răniți în acest bombardament al forțelor ruse.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

O scrisoare a unui supravieţuitor de pe Titanic s-a vândut cu 300.000 de lire la o licitaţie

O scrisoare a unui pasager de pe Titanic, scrisă cu câteva zile înainte ca nava să se scufunde, s-a...

Conclavul celor 135 de cardinali se pregătește pentru alegerea noului papă. Cine sunt favoriții

Problemele de sănătate din ultimii ani ale fostului papă au făcut ca potențialii urmași să fie luați în calcul...
  sursa: cursbnm.md