Centrala nucleară de la Zaporojie aflată sub ocupația rusească de la începutul invaziei Moscovei în Ucraina se află la un pas de a rămâne fără curent, potrivit unui comunicat al Ministerului Energiei de la Kiev.
Motivul sunt atacurile lansate de către Federația Rusă, iar inginerii ucraineni lucrează pentru a restabili conexiunile cu restul liniilor.
La moment, centrala este conectată atât la rețeaua de pe teritoriul ocupat de Rusia, cât și la cea care se află încă sub controlul Kievului.
Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

