Centrul Medicilor de Familie din Bălți are un nou director. Cine a câștigat concursul

Citește și:

Pavel Florea este noul director al Centrului Medicilor de Familie din Bălți, acesta a fost desemnat învingător al concursului organizat de Ministerul Sănătății. Florea a fost votat de 6 membri ai juriului, iar 3 s-au abținut.

„Ministerul Sănătăţii în conformitate cu prevederile Hotarîrii Guvernului nr. 1016/2016 „Pentru aprobarea Regulamentului privind numirea în funcţie pe bază de concurs a conducătorilor instituţiilor medico-sanitare publice şi a Contractului-tip de management al instituţiei” și în temeiul Procesului-verbal al ședinţei Comisiei de concurs pentru ocuparea funcţiei de director al IMSP Centrul Medicilor de Familie mun. Bălți din 03 mai 2022, anunţă rezultatele concursului:

În conformitate cu decizia Comisiei de concurs pentru ocuparea funcţiei de director al IMSP Centrul Medicilor de Familie mun. Bălți, cu votul a 6 membri pentru și a 3 membri care s-au abținut, învingător al concursului a fost desemnat dl Pavel Florea”, se arată în anunțul Ministerului Sămnătății.

Pavel Florea este absolvent al Facultății de Medicină Preventivă a Universității de Medicină. În anul 2002, după absolvire a fost angajat la Direcția Medicină Preventivă din cadrul Ministerului Sănătății. Din anul 2005 până în anul 2009 este transferat la Centrul de Medicină Preventivă din municipiul Bălți, în funcția de șef al Secției Dezinfectologie. Din anul 2009 până în 2015 a lucrat la Compania „Berlin – Chemie”, când a fost numit în funcția de medic-șef sanitar de stat la Centrul de Sănătate Publică Sângerei.

Din anul 2018 a fost directorul Centrului de plasament temporar pentru persoane cu dizabilități din Bălți.

- Advertisement -

Între anii 2016-2018 a făcut studiile la Școala de Management în Sănătate Publică.

Pavel Florea ne-a declarat că vrea în calitatea de director să ofere servicii medicale de calitate pentru populație și mediu favorabil de lucru pentru angajați.

„Am dorit să acced la acest post deoarece vreau să fac ceva bun pentru colegii din medicină, cât și pentru populația din teritoriu”.

Centrul medicilor de familie Bălți are peste 600 de angajați și deservește o populație de peste 130 de mii de persoane.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Bărbat cercetat după ce ar fi încercat să mituiască un polițist cu 40.000 de lei

Un bărbat de 39 de ani este cercetat penal după ce ar fi încercat să ofere o mită în...

Top 5 sfaturi pentru plajă: cum să obții un bronz perfect și o protecție maximă

O escapadă la mare sau o zi relaxantă la piscină reprezintă modul ideal de a te reîncărca cu energie și de a te bucura de soare. Totuși, expunerea la razele ultraviolete fără o pregătire corespunzătoare poate transforma rapid o vacanță de vis într-un coșmar plin de arsuri solare și disconfort. Pentru a te bucura din plin de vară și pentru a-ți menține pielea sănătoasă și radiantă, este important să urmezi câteva reguli simple, dar stricte. Iată cele mai bune cinci sfaturi pentru plajă de care trebuie să ții cont de fiecare dată când îți pregătești geanta de vacanță.
  sursa: cursbnm.md