Administrația Națională a Drumurilor informează că, în urma precipitațiilor sub formă de lapoviță și ninsoare, pe drumurile naționale din regiunile de nord și centru ale Republicii Moldova s-au format condiții de polei și carosabil înzăpezit.
Echipele de muncitori ale întreprinderilor teritoriale S.A. „Drumuri” sunt mobilizate pe traseele naționale, unde desfășoară lucrări de patrulare, combatere a lunecușului și răspândire a materialului antiderapant.
Pe parcursul nopții, drumarii au intervenit pe mai multe sectoare din raioanele Briceni, Ocnița, Edineț, Florești, Bălți, Sîngerei, Dondușeni, Orhei, Drochia, Glodeni, Rîșcani, Sănătăuca, Soroca, Călărași și altele.
În procesul tehnologic au fost implicate 47 de utilaje speciale și 68 de muncitori. Pentru combaterea ghețușului au fost răspândite mecanizat 342,4 tone de sare tehnică, manual – 27,3 tone de sare tehnică, precum și o tonă de material antiderapant.
La această oră, circulația rutieră pe drumurile naționale se desfășoară în condiții specifice sezonului de iarnă, iar echipele de intervenție rămân mobilizate în teritoriu pentru a acționa la necesitate, astfel încât circulația să fie menținută în condiții de siguranță.
Cetățenii pot solicita intervenția drumarilor sau pot semnala situații de urgență apelând, non-stop, Serviciul Operativ al Administrației Naționale a Drumurilor, la numerele de telefon (+373) 78 337 744 și (+373) 60 477 117, disponibile inclusiv pe Viber și WhatsApp.




